Paušální daň pro živnostníky 2021
Finanční správa již spustila příjem oznámení o vstupu do paušálního režimu daně. Podnikatelé se mohou hlásit do pondělí 11. ledna 2021. Kdy je nutné zaplatit první zálohu a v jaké výši?
Měsíční záloha v rámci paušální daně pro rok 2021 činí 5 469 korun. V částce je započteno minimální zdravotní pojistné ve výši 2 393 korun, minimální sociální pojistné navýšené o 15 % ve výši 2 976 korun a 100 korun na dani z příjmů. Ročně to znamená celkový paušální odvod ve výši 65 628 korun. Měsíční záloha musí být zaplacena vždy nejpozději do 20. dne daného kalendářního měsíce. Výjimkou je lednová záloha v roce 2021, která bude splatná do 22. února 2021.
Paušální daň není pro plátce DPH
Některé OSVČ se přihlašují k platbě DPH dobrovolně. OSVČ registrované k platbě DPH se však nebudou moci k paušální dani přihlásit.
Kdo má nárok přihlásit se do institutu paušální daně?
Nárok má ten, kdo je osobou samostatně výdělečně činnou. Současně není plátcem daně z přidané hodnoty a nemá registrační povinnost k dani z přidané hodnoty. Dále nesmí být společníkem veřejné obchodní společnosti ani komplementářem komanditní společnosti. Potom musí být splněny další podmínky jako to, že není dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení. A dále to, že v předchozím zdaňovacím období příjmy nepřesáhly jeden milion korun. Zároveň k prvnímu dni rozhodného zdaňovacího období by daná osoba neměla vykonávat činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti. Může však mít platné dohody o pracovní činnosti a o provedení práce, u kterých se příjmy zdaňují jednorázově srážkovou daní.
Jaké jsou výhody paušální daně?
Nespornou výhodu představuje zjednodušení, kdy se s jediným odvodem živnostníci zbaví komunikace se třemi úřady. Jednoduše si nastaví trvalý příkaz na částku 5 469 korun a dopředu si tak vyřeší všechny své povinnosti. Poplatníci v režimu paušální daně tak nebudou muset podávat daňová přiznání ani přehledy pojistného. S paušální daní se pak podle ministerstva financí mnoho podnikatelů vyhne i platbám daňovým poradcům nebo účetním. Dále se jim sníží počet kontrol z finančního úřadu, protože úředníci nebudou mít pochopitelně co kontrolovat. Mnoha živnostníkům přinese paušální daň i větší jistotu v podobě budoucího starobního důchodu, protože nově si budou v rámci pravidelné paušální zálohy přispívat o 15 % vyšší částkou na sociální pojištění.
Přihlášení k paušální dani má i své nevýhody, jaké konkrétně?
Podnikatelům s ním odpadá možnost uplatňovat daňové slevy a odpočty. Nebudou moci uplatnit slevu na poplatníka, manžela/manželku, držitele průkazu ZTP/P, částečný a plný invalidní důchod, studenta, školkovné, evidenci tržeb nebo daňové zvýhodnění či bonus na děti.
Komu se paušální daň vyplatí?
Paušální daň se bez složitějších výpočtů vyplatí spíše bezdětným a svobodným podnikatelům s ročními příjmy blíže hranici jednoho milionu korun. Zákon tak usnadňuje život a vychází vstříc spíše těm s vyššími příjmy v daném rozpětí. Začínající podnikatel zatížený úvěrovými závazky, který uplatňuje slevu na dítě a má produkt životního pojištění, tuto možnost nejspíše nezvolí. Přišel by tak o možnost odečtení nákladových úroků a životního pojištění od základu daně a nemohl by uplatnit slevu na dítě.